مشخصات فردی و زندگینامه
نام:محمدرضا
نام خانوادگی:سبحانی نیا
پست الکترونیک:mrsobhaninia@yahoo.com
نخصص ها:فقه و اصول ، علوم حدیث

زندگی نامه

در سال 1369 هجری برای آغاز درس های طلبگی به شهر مقدس قم آمدم و دروس مقدماتی را در مدارس کرمانی ها و رضویه گذراندم. در ادبیات از اساتید بزرگواری چون جناب حجة الاسلام و المسلمین آقای عالی بهره بردم و لمعه و اصول را نزد اساتید گرانقدرى،همچون آقای قاروبی تبریزی و خسرو شاهی تلمذ کردم. درس مکاسب و رسائل را نیز از حضرات حجج اسلام و آیات عظام آقایان حسینی خراسانى،علیدوست،موسوی تهرانى، نکونام گلپایگانى،جاودان و عالی(دامت برکاتهم) بهره بردم.از سال 1378 در دروس خارج حوزه از محضر علمای بزرگ حضرات آیات مکارم شیرازى، سبحانى، تبریزی(ره) و مددی(حفظهم الله تعالی) بهره های فراوان بردم.

در کنار درس های طلبگی در موسسه فرهنگی دارالحدیث توفیق خدمت به حدیث را یافتم و هر چند در سال های اولیه کمتر به کارهای علمی و پژوهشی موفق می شدم، اما از سال 1378 با گذراندن واحدهایی از درس تربیت مربی حدیث در کنار کارهای پژوهشی و تحقیقی حدیث وارد عرصه تدریس علوم حدیث شدم. در مجموعه با برکت موسوعه نگاری دارالحدیث توفیق همراهی با محققان این مرکز جهت نشر کتب حدیثی تحت اشراف جناب آیه الله ری شهری(دام عزه) را داشتم.

تدریس در دانشکده های اصول دین قم، حدیث شهرری و رشته تخصصی حدیث حوزه علمیه قم و جامعة القرآن کریم قم در رشته های علوم حدیثی و معارف حدیثی از خدمات حقیر بوده است. همکاری و مشاوره و راهنمایی با طلاب محترم حوزه و دانشجویان دانشکده های علوم حدیثی و قرآنی از افتخارات بنده بوده است.هم اینک در موسسه دارالحدیث در بخش تخریج و  مصدر یابی احادیث خدمتگزار دوستانم هستم و افتخار خدمتگزاری به حدیث معصومین (علیهم السلام) بهتر از هرافتخاری است.